LX64V-3FN100C OverviewThe device is contained within the {0} package.
LX64V-3FN100C FeaturesLX64V-3FN100C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LX64V-3FN100C Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LBGA |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispGDX2® |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | PCI Express® |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LX64 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DSP PERIPHERAL, CROSSBAR SWITCH |
| Data Rate | 11 Gbps |
| Supply Type | Triple |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6V |
| Boundary Scan | YES |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Low Power Mode | NO |
| Dual Supply Voltage | 3.3V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 64:64 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| RoHS Status | RoHS Compliant |