MAX14508EEVB+T OverviewThere is a possibility of finding {0} when using this part.
MAX14508EEVB+T FeaturesMAX14508EEVB+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14508EEVB+T Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-UFQFN |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Feature | USB 2.0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Resistance | 2.5Ohm |
| Applications | Audio, USB |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | MAX14508 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 12μA |
| Throw Configuration | DPDT |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | 950MHz |
| On-State Resistance (Max) | 5Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1, 2:2 |
| Off-state Isolation-Nom | 65 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.2Ohm |
| Switch-on Time-Max | 60000ns |
| Switch-off Time-Max | 5000ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~5V |
| Length | 1.8mm |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |