This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).Based on the core processor(s) ARM® Cortex®-M3, this SoC is built.Package 484-BGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 64KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series SmartFusion®2.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 60K Logic Modules.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.267 I/Os are included in this SoC part.A 1.2V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 1.26V.At least 1.14V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 484 terminations, which makes system on a chip possible.A SoC chip with 267 outputs is available.A power supply of 1.2V is required.A SoC chip with 267 inputs is available.A logic SoC has 56520 logic cells.A 256KB flash can be seen on it.
ARM® Cortex®-M3 processor.64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
There are a lot of Microsemi Corporation M2S060T-FGG484 System On Chip (SoC) applications.
Body control module
Industrial transport
Industrial robot
High-end PLC
Vending machines
POS Terminals
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
Robotics
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 484-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | SmartFusion®2 |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B484 |
| Number of Outputs | 267 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Power Supplies | 1.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Number of I/O | 267 |
| Speed | 166MHz |
| RAM Size | 64KB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DDR, PCIe, SERDES |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Number of Inputs | 267 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Primary Attributes | FPGA - 60K Logic Modules |
| Number of Logic Cells | 56520 |
| Flash Size | 256KB |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.44mm |
| Width | 23mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |