This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A53 MPCore™ with CoreSight™, Dual ARM®Cortex™-R5 with CoreSight™ core processor(s).A core processor Dual ARM® Cortex®-A53 MPCore™ with CoreSight™, Dual ARM®Cortex™-R5 with CoreSight™ is embedded in this SoC.It has been assigned a package 484-BFBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Zynq® UltraScale+™ MPSoC CG is the series number of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of 0°C~100°C TJ on a regular basis.This SoC security combines Zynq®UltraScale+™ FPGA, 154K+ Logic Cells and that is something to note.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 82 I/Os in total.A power supply with a 0.72V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.742V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.698V.As a result, there are 484 terminations in total, which does really benefit system on a chip.MICROPROCESSOR CIRCUIT served as its uPs, uCs, and peripheral integrated circuits.Moreover, this SoC processor is also equipped with additional features of ALSO AVAILABLE WITH 0.85V NOMINAL SUPPLY.
Dual ARM® Cortex®-A53 MPCore™ with CoreSight™, Dual ARM®Cortex™-R5 with CoreSight™ processor.256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
MICROPROCESSOR CIRCUIT
ALSO AVAILABLE WITH 0.85V NOMINAL SUPPLY
There are a lot of Xilinx Inc. XCZU3CG-L2SBVA484E System On Chip (SoC) applications.
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
Robotics
Central alarm system
Smart appliances
Industrial automation devices
Sports
Fitness
Healthcare
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Package / Case | 484-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Zynq® UltraScale+™ MPSoC CG |
| Published | 2016 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| Additional Feature | ALSO AVAILABLE WITH 0.85V NOMINAL SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 0.72V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B484 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 0.742V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.698V |
| Number of I/O | 82 |
| Speed | 533MHz, 1.3GHz |
| RAM Size | 256KB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | Dual ARM® Cortex®-A53 MPCore™ with CoreSight™, Dual ARM®Cortex™-R5 with CoreSight™ |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Primary Attributes | Zynq®UltraScale+™ FPGA, 154K+ Logic Cells |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |