This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).A ARM® Cortex®-M3 core processor(s) is built into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 536-LFBGA, CSPBGA package.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the SmartFusion®2 series.The average operating temps for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 150K Logic Modules.Housed in the state-of-art Tray package.293 I/Os in total are included in this SoC part.It is advised to utilize a 1.2V power supply.For the SoCs wireless, a voltage higher than 1.26V is considered unsafe.It can feed on a power supply of at least 1.14V.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.There are 536 terminations in total and that really benefits system on a chip.You can have 293 user outputs for this SoC chip.System on chip requires 1.2V power supplies.293 inputs are available on the SoC chip.Logic system on chips features 146124 logic cells.It has a 512KB flash.
ARM® Cortex®-M3 processor.64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
512KB extended flash.
There are a lot of Microsemi Corporation M2S150-FCS536 System On Chip (SoC) applications.
Automotive gateway
Body control module
Industrial transport
Industrial robot
High-end PLC
Vending machines
POS Terminals
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 536-LFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | SmartFusion®2 |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 536 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B536 |
| Number of Outputs | 293 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Power Supplies | 1.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Number of I/O | 293 |
| Speed | 166MHz |
| RAM Size | 64KB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DDR, PCIe, SERDES |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Number of Inputs | 293 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Primary Attributes | FPGA - 150K Logic Modules |
| Number of Logic Cells | 146124 |
| Flash Size | 512KB |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |