M41T56M6E OverviewA package named 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains real time clocks.Tube is the packaging method.There is 4.5V~5.5V supply voltage for this electrical RTC.Electrical real time clocks of this type are Clock/Calendar.real time clock (RTC)s like this are mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C is the operating temperature.When operating, you can ensure Leap Year, NVSRAM.A transmission line can have a 8 termination by terminating it with a RTC module whose characteristic impedance matches the line's.In the case of this RTC real time clock, there is 5V voltage supplied to it.The RTCs are equipped with 8 pins.M41T56 is the family name of this object.This electrical digital time clock is powered by 2.5V~3.5V voltage.There should not be a frequency higher than 0.032MHz in the output.Mounting type for the RTC module is Surface Mount.There is a power supply of 5V used to power the real time clock.8 pins are attached to it.Optimal efficiency requires a supply voltage of 5V.
M41T56M6E Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 terminations
8 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
M41T56M6E ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M41T56M6E Real Time Clocks applications.
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Leap Year, NVSRAM |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M41T56 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| RAM Size | 56B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 100μA Typ @ 4.5V~5.5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | N |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.5V |
| Volatile | YES |
| Information Access Method | I2C |
| Height | 1.25mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |