RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC OverviewA package named 10-VCDFN contains real time clocks.Tape & Reel (TR) is the packaging method.There is 1.2V~5.5V supply voltage for this electrical RTC.Electrical real time clocks of this type are Clock/Calendar.real time clock (RTC)s like this are mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C TA is the operating temperature.When operating, you can ensure Alarm, Leap Year, Watchdog Timer.Real time clocks of the series Automotive, AEC-Q200 are of this type.
RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC Features10-VCDFN package
Automotive, AEC-Q200 series
RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC ApplicationsThere are a lot of Micro Crystal AG
RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC Real Time Clocks applications.
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VCDFN |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q200 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Watchdog Timer |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Gold Flash (Au) |
| Voltage - Supply | 1.2V~5.5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 180nA @ 3V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |