M48T37Y-70MH6F Overview44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT contains real time clocks.A Tape & Reel (TR) package is used to package time clock.Its supply voltage is 4.5V~5.5V.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks should be -40°C~85°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, Leap Year, Watchdog Timer when operating.Transmission lines can be terminated with 44 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.In this RTC real time clock, there is a voltage of 5V supplied to it.44 pins are present on it.M48T37 are RTC s family.A memory of 250kB is embedded into the RTC times for storing programs and data.There is a mounting type of Surface Mount for this RTC module.The power supply is 5V.With 44 pins, it is equipped.Maintaining a voltage of 5V will result in high efficiency.In the Timekeeper® series, it is a type of real time clock.Frequency 70GHz can be achieved.8 Bits are used in the design of this digital time clock.
M48T37Y-70MH6F Features44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT package
44 terminations
44 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
Timekeeper® series
8 Bits
M48T37Y-70MH6F ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M48T37Y-70MH6F Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFBGA |
| Package / Case | 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Timekeeper® |
| Series | iCE40™ LP |
| Feature | Alarm, Leap Year, Watchdog Timer |
| Published | 2013 |
| Part Status | Obsolete |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Terminal Pitch | 0.81mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 70GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Base Part Number | M48T37 |
| Number of I/O | 25 |
| Pin Count | 44 |
| RAM Size | 8kB |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Logic Elements/Cells | 1280 |
| Power Supplies | 5V |
| Total RAM Bits | 65536 |
| Interface | Parallel |
| Number of LABs/CLBs | 160 |
| Memory Size | 250kB |
| Number of CLBs | 160 |
| Number of Bits | 8 |
| Length | 2.5mm |
| Access Time | 70 ns |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Logic Function | Clock |
| Width | 2.5mm |
| External Data Bus Width | 8 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 4.5V~5.5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Length | 18.1mm |
| Height Seated (Max) | 3.05mm |
| Width | 8.56mm |
| Lead Free | Lead Free |