M4A5-32/32-10VNI48 OverviewA mobile phone network consists of 32macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).48-LQFP is the package in which it resides.There are 32 I/Os programmed in it.The device is programmed with 48 terminations.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to -40°C~85°C TA.The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispMACH® 4Aseries of FPGAs.The chip is programmed with 48 pins.When using this device, YES can also be found.The M4A5-32 indicates that its related parts can be found.1250 gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at 5V.In order to store data, EEPROM is used.The electronic part is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins 48.This device operates at a voltage of 5.5Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 4.5V.The system runs on a power supply of 5V watts.There are 516 Programmable I/Os.It is recommended that the maximal frequency be lower than 100MHz.
M4A5-32/32-10VNI48 Features48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
48 pin count
48 pins
5V power supplies
M4A5-32/32-10VNI48 ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M4A5-32/32-10VNI48 CPLDs applications.
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4A |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M4A5-32 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of I/O | 32 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Number of Gates | 1250 |
| Max Frequency | 100MHz |
| Number of Programmable I/O | 516 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 32 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.5V~5.5V |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |