LC4064ZE-4UMN64C Overview 64 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is enclosed in a 64-VFBGA, CSPBGA package.The device is programmed with 48 I/O ports.It is programmed to terminate devices at 64.There is a BOTTOM terminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.It is recommended that the chip be packaged by Tray.Ensure its reliability by operating at 0°C~90°C TJ.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.FPGAs belonging to the ispMACH® 4000ZE series contain this type of chip.With 64 pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YES is also available.You can find its related parts in the LC4064.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at 1.8V.It is recommended that data be stored in EEPROM.In this case, it is mounted by Surface Mount.This device operates at a voltage of 1.9V when the maximum supply voltage is applied.With a minimal supply voltage of 1.7V, it operates.This frequency is 333.33MHz.The status of input signals is determined by 4 dedicated inputs.An elementary building block consists of 4logic elements/cells.
LC4064ZE-4UMN64C Features64-VFBGA, CSPBGA package
48 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
64 pin count
LC4064ZE-4UMN64C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4064ZE-4UMN64C CPLDs applications.
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
D/T registers and latches
Synchronous or asynchronous mode
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFBGA, CSPBGA |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000ZE |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Frequency | 333.33MHz |
| Base Part Number | LC4064 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 80μA |
| Number of I/O | 48 |
| Nominal Supply Current | 80μA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 4.7 ns |
| Turn On Delay Time | 4.7 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 1.7V~1.9V |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |