M4A5-64/32-12JI OverviewThere are 64 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the 44-LCC (J-Lead) package.It is programmed with 32 I/Os.It is packaged in the way of Tube.It operates with the operating temperature of -40°C~85°C TA to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH® 4A series.It is equipped with 44 pin count.According to the M4A5-64, its related parts can be found.There are 2500 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency.EEPROM is adopted for storing data.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.It is designed with 44 pins.It operates with the maximal supply voltage of 5.5V.It operates with the minimal supply voltage of 4.5V.There are 256 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. The maximal frequency should be lower than 83.3MHz.
M4A5-64/32-12JI Features44-LCC (J-Lead) package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
44 pin count
44 pins
M4A5-64/32-12JI ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M4A5-64/32-12JI CPLDs applications.
Power up sequencing
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | ispMACH® 4A |
| Published | 1998 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Base Part Number | M4A5-64 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of I/O | 32 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Turn On Delay Time | 12 ns |
| Number of Gates | 2500 |
| Max Frequency | 83.3MHz |
| Number of Programmable I/O | 256 |
| Number of Macro Cells | 64 |
| Voltage Supply - Internal | 4.5V~5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |