M5LV-128/120-7YC OverviewThere are 128 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The product is contained in a 160-BQFP package.It is equipped with 120 I/O ports.The termination of a device is set to 160.This electrical part has a terminal position of QUAD and is connected to the ground.The power source is powered by 3.3V volts.Ideally, the chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the MACH® 5 series.There are 160 pins on the chip.It is also possible to find YES when using this device.M5LV-128 contains its related parts.In digital circuits, 5000 gates serve as building blocks.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at 3.3V.In general, it is recommended to store data in EEPROM.It is mounted by Surface Mount.This board has 160 pins.A maximum supply voltage of 3.6V is used in its operation.It is powered by 3V as its minimum supply voltage.In total, there are 900 programmable I/Os.It is recommended that the maximal frequency be lower than 100MHz.
M5LV-128/120-7YC Features160-BQFP package
120 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
160 pin count
160 pins
M5LV-128/120-7YC ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M5LV-128/120-7YC CPLDs applications.
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
D/T registers and latches
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 160-BQFP |
| Number of Pins | 160 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MACH® 5 |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 160 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M5LV-128 |
| Pin Count | 160 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 120 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Number of Gates | 5000 |
| Max Frequency | 100MHz |
| Number of Programmable I/O | 900 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 128 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |