XC95108-10TQ100I Overview 108 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is enclosed in a 100-LQFP package.The device is programmed with 81 I/O ports.It is programmed to terminate devices at 100.There is a QUAD terminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 5V volts.It is recommended that the chip be packaged by Tray.Ensure its reliability by operating at -40°C~85°C TA.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.FPGAs belonging to the XC9500 series contain this type of chip.With 100 pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YES is also available.You can find its related parts in the XC95108.2400 gates are used to construct digital circuits.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at 5V.It is recommended that data be stored in FLASH.In this case, it is mounted by Surface Mount.The pins are 100.6 logic elements/blocks exist.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 66.7MHz.An elementary building block consists of 8logic elements/cells.
XC95108-10TQ100I Features100-LQFP package
81 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pin count
100 pins
XC95108-10TQ100I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC95108-10TQ100I CPLDs applications.
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
D/T registers and latches
Synchronous or asynchronous mode
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XC9500 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC95108 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 81 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Gates | 2400 |
| Max Frequency | 66.7MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 108 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.5V~5.5V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 6 |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |