MAX1103EUA+ OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. Because it is a type of General Purpose, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -40°C ~ 85°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 1 / 1 ADCs and DACs. Supply voltage 4.5V ~ 5.5V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 4.5V ~ 5.5V to power the digital circuit. There are a wide range of applications for this electronic component that belongs to the family of - series.
MAX1103EUA+ FeaturesEmbedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C
1 / 1 ADCs / DACs
MAX1103EUA+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX1103EUA+ CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX1103 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | General Purpose |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 5.5V |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 59 / 55 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |