NAU8814YG OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 24-VFQFN Exposed Pad package. Tray is the packaging method used. Because it is a type of Audio, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -40°C~85°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 1 / 1 ADCs and DACs. Supply voltage 2.5V~3.6V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 1.71V~3.6V to power the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 24 terminations. 24-pin electronic devices are what it is. Mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. Supply voltage should be maintained at 5.5V. This device operates on 1.8V volts as its supply voltage. The device is able to operate at 3.3V voltages. In order to convert digital signals into analog signals, there are 1 D/A converters. There are a wide range of applications for this electronic component that belongs to the family of emPowerAudio™ series.
NAU8814YG FeaturesEmbedded in the 24-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
NAU8814YG ApplicationsThere are a lot of Nuvoton Technology Corporation of America
NAU8814YG CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | emPowerAudio™ |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2S, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Data Interface | I2S |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~3.6V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 91 / 93 |
| Companding Law | A/MU-LAW |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |