MAX11043ATL/V+ OverviewThere is a package 40-WFQFN Exposed Pad available.Maintaining a -40°C~125°C working temperature ensures normal operation.This outstanding ADC, DAC gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 3V~3.6V for the supply voltage.Overall, there are 40 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 8 channels.Try searching "MAX11043" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 3.3V.As far as pin count goes, it has 40.This is a high resolution 16-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.The system implements 4 analog IN channels for high-level acquisition of analog sources.
MAX11043ATL/V+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
16-Bit acquisition unit
MAX11043ATL/V+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX11043ATL/V+ ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | 3A991.C.4 |
| Type | ADC, DAC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX11043 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 33.3V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 16 |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 9.6 MHz |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Analog Input Voltage-Max | 3.6V |
| Output Format | SERIAL |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Conversion Time-Max | 2500μs |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |