AD974BRS OverviewIn package 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), ADCs/DACs can be found.The Tube package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to -40°C~85°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Data Acquisition System (DAS), you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 4.75V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 28.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 4 channels.To find parts with similar specifications, search "AD974.The data acquisition unit should be operated at 5V voltage.ADCs/DACs has a total of 28 pins.This is a data acquisition device that has a high resolution of 16-bits.28 pins are part of the unit.If 5V is used, this device can be supplied.The acquisition of sufficient data requires only 1 basic elements.
AD974BRS FeaturesSurface Mount acquisition unit
4 channels process
16-Bit acquisition unit
5V unit
AD974BRS ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD974BRS ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Max Power Dissipation | 120mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD974 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Power Dissipation | 120mW |
| Number of Bits | 16 |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Max Input Voltage | 2.7V |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Power Consumption | 50μW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Capacitance | 40pF |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 85 dB |
| Differential Nonlinearity | -1 LSB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |