MAX1271AEAI+ OverviewThe package 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) contains this item.ADCs/DACs is available in package Tube.ADCs/DACs is advised to set the working temperature to -40°C~85°C so that normal operation can be maintained.This outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC allows you to get what you paid.Using Surface Mount will save you more space.Your meter should read 4.75V~5.25V for the supply voltage if it doesn't, you should redo the circuit.In total, there have been 28 terminations.Here, 1 functions are used to access high performance for any application.8 channels enable this unit to efficiently perform complicated tasks.If you want parts with similar specs, try searching "MAX1271".In this data acquisition unit, 5V is the common amount of voltage.There are 28 pins on it.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a device that captures data at a high resolution of 12 bAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converterss.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 28 pins.Surface Mount improved the feasibility of many uses.5.25V is a valid supply option for this device.A total of 8 analog input channels are implemented in consideration of high-level analog source acquisition.As part of this part, there are two A/D converters.
MAX1271AEAI+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5.25V unit
MAX1271AEAI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX1271AEAI+ ADCs/DACs applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Terminal Finish | TIN |
| Max Power Dissipation | 762mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX1271 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 110 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 110k |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 110 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 4.096V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Analog Input Voltage-Min | -4.096V |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Width | 5.29mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |