MAX192BCAP+T OverviewEnclosed in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.This data acquisition unit is available in the Tape & Reel (TR) package.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as 0°C ~ 70°C.You can get what you paid from this outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC.To save more space, mount this part through Surface Mount.If your meter doesn't read ±5V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.By deploying 8 channels, this unit executes complicated tasks efficiently.This is a high resolution 10-bit data acquisition device.The unit comprised 20 pins.The Surface Mount technique improved the feasibility for many cases of use.This device can be supplied using 5.25 V.This part incorporates 1 A/D converters.This unit is from the - series.As the heart of every data acquisition system, 1 converters are put into use.The maximum operating temperature of the unit is 70 °C.The minimal operating temperature of the unit is 0 °C.
MAX192BCAP+T FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
10-Bit acquisition unit
5.25 V unit
1 converters
MAX192BCAP+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX192BCAP+T ADCs/DACs applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Manufacturer Part Number | SP3563 NW |
| Manufacturer | Crouse-Hinds Industrial Products |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX192 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Power Dissipation | 640 mW |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 133 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Lead Free | Lead Free |