MAX13032EEBE+T OverviewEmbedded in the 16-WFBGA, CSPBGA package, it is now available to you.Packaged as Tape & Reel (TR).This output is configured with Open Drain, Push-Pull.Level translators is the Voltage Level type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Bidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C~85°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.Usually, when a transmission line is terminated, there are 16 termination points used.In order to power the device, a voltage supply of 1.8V is required.The pin count of this device is 16.There is a configuration of 1.62V~3.2V for the VCCA supply rail.There is a configuration of 2.2V~3.6V for the VCCB supply rail.As long as Power Supply Decoupling is ensured, operations will succeed.
MAX13032EEBE+T Features16-WFBGA, CSPBGA package
1 circuits
16 pin count
MAX13032EEBE+T ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX13032EEBE+T voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Power Supply Decoupling |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | NOT SPECIFIED |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Data Rate | 100Mbps |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Channel Type | Bidirectional |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.62V~3.2V |
| Voltage - VCCB | 2.2V~3.6V |
| Channels per Circuit | 6 |
| Supply Voltage1-Min | 2.2V |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |