MC10H350M OverviewEmbedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package, it is now available to you.Packaged as Tube.This output is configured with Tri-State, Non-Inverted.Level translators is the Mixed Signal type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Unidirectional.During operation, the temperature is set to 0°C~75°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.Usually, when a transmission line is terminated, there are 16 termination points used.There is a base part number 10H350 that refers to the related parts.In order to power the device, a voltage supply of 5V is required.The pin count of this device is 16.In terms of its design, it is a member of the 10H series.The pin configuration of the device is 16.Electronic parts are designed with a number of bits of 1.5.25V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of 4.75V for it.4 is the number of channels available in the system.A 5V power supply is required for it to operate.If the supply voltage is kept at 5V, a high level of efficiency can be achieved.
MC10H350M Features16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
1 circuits
16 pin count
10H series
16 pins
5V power supplies
MC10H350M ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10H350M voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~75°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 10H |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 10H350 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Channel Type | Unidirectional |
| Output Signal | TTL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | PECL |
| Height Seated (Max) | 2.05mm |
| Width | 5.275mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |