MAX1407EAI+ Overview28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) is available as a package.There is a Tube package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding Data Acquisition System (DAS) that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 2.7V~3.6V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 4 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "MAX1407".ADCs/DACs is a device that can capture data in 16-bADCs/DACs resolution.There are 28 pins on the unit.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.The device can be supplied using 3.3V.There are 1 A/D converters in this part.Units can operate up to 85°C.The minimal operating temperature of the unit is -40°C.A total of 2 digital to analog converters are integrated into this unit.
MAX1407EAI+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
4 channels process
16-Bit acquisition unit
3.3V unit
MAX1407EAI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX1407EAI+ ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | MAX1407 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 60 sps |
| Sampling Rate (Per Second) | 60 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |