AD7400YRWZ-REEL OverviewThere is a package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available.In the Tape & Reel (TR) package, this data acquisition unit is available.Maintaining a -40°C~105°C working temperature ensures normal operation.This outstanding Modulator gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 3V~5.5V 4.5V~5.25V for the supply voltage.Overall, there are 16 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Try searching "AD7400" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.As far as pin count goes, it has 16.In this unit, there are 16 pins.The device can be operated from a power supply that is at least 4.5V.Parts are not permitted to be supplied with voltages over 5.25V.From the iCoupler® series, this unit is available.Data acquisition was fast and precise with 1 analog inputs in this part.A typical acquisition rate for the part is around 10MHz.
AD7400YRWZ-REEL FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 analog inputs.
AD7400YRWZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7400YRWZ-REEL ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | iCoupler® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Modulator |
| Max Power Dissipation | 90mW |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V 4.5V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 10MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7400 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | TTL |
| Polarity | Bipolar |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 3/55V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Power Dissipation | 90mW |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Max Input Voltage | 400mV |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 10 Msps |
| Sampling Rate (Per Second) | 10M |
| Integral Nonlinearity (INL) | 25 LSB |
| Input Capacitance | 10pF |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.9 LSB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |