MAX1414EAI+T OverviewIn package 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), ADCs/DACs can be found.The Tape & Reel (TR) package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to -40°C~85°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Data Acquisition System (DAS), you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 2.7V~3.6V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 4 channels.To find parts with similar specifications, search "MAX1414.This is a data acquisition device that has a high resolution of 16-bits.28 pins are part of the unit.If 3.3V is used, this device can be supplied.A/D converters are incorporated in this part in the amount of 1.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters can run at a maximum temperature of 85°C.The unit can operate at a temperature as low as -40°C.The unit incorporates 2 digital to analog converters.
MAX1414EAI+T FeaturesSurface Mount acquisition unit
4 channels process
16-Bit acquisition unit
3.3V unit
MAX1414EAI+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX1414EAI+T ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | MAX1414 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 60 sps |
| Sampling Rate (Per Second) | 60 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX1414 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Resolution | 2 B |