AD7147PACPZ-RL OverviewIn package 24-WFQFN Exposed Pad, CSP, ADCs/DACs can be found.The Tape & Reel (TR) package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to -40°C~85°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Capacitance-to-Digital Converter, you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 2.6V~3.6V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 24.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 13 channels.To find parts with similar specifications, search "AD7147.ADCs/DACs has a total of 24 pins.24 pins are part of the unit.Several cases of use were made more feasible through the use of the Surface Mount technique.You need to supply the device with at least 2.6V watts of power.The supply voltage cannot exceed 3.6V.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters belongs to the series CapTouch™.
AD7147PACPZ-RL FeaturesSurface Mount acquisition unit
13 channels process
AD7147PACPZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7147PACPZ-RL ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapTouch™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Capacitance-to-Digital Converter |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.6V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD7147 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.6V |
| Number of Channels | 13 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |