MAX1452AAE+TC8H Overview16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) pacakge is used for space saving.As a type of Signal Conditioner, it is able to provide superior performance.The technique of Surface Mount is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at -40°C ~ 125°C to avoid unnecessary cooling process.Sensor and detector interface adopts Analog as Sensor and detector interfaces input type.Sensor and detector interface uses Analog as Sensor and detector interfaces output type.Sensor and detector interface is allowable to use wSensor and detector interfaceh the supply current of 2.5 mA.Sensor and detector interface employs 16-SSOP as Sensor and detector interfaces supplier device package.As a member of - series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide variety of applications.
MAX1452AAE+TC8H FeaturesMAX1452AAE+TC8H ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX1452AAE+TC8H applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX1452 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Type | Signal Conditioner |
| Output Type | Analog |
| Input Type | Analog |
| Current - Supply | 2.5 mA |