DS1877T+T&R OverviewMaterials from Tape & Reel (TR) are included in the package.A 28-WFQFN Exposed Pad package can be used to save space.The SFP+ Controller type is characterized by superior performance.This mount is based on the Surface Mount technique.If possible, the operating temperature should be kept at -40°C~95°C in order to avoid unnecessary cooling.Logic is the input type that is used.By looking up its base part number, DS1877, related electronic parts can be found.There are 28-pins on the device, so it is an electronic device.Surface Mount mounted in the way.This program uses the output type Logic.Sensor and detector interface is possible to improve efficiency by maintaining the operating supply current at 2.5mA.Using a supply current of 2.5mA, it can be used.In this case, 28-TQFN (5x5) serves as the supplier device package.
DS1877T+T&R Featuresoperate temperature at the range of 2.5mA
DS1877T+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1877T+T&R applications of sensor and detector interfaces.
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (5x5) |
| Operating Temperature | -40°C~95°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | SFP+ Controller |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | DS1877 |
| Output Type | Logic |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 2.5mA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |