MAX14566EETA+T OverviewThe number of terminations on the chip is {0}.
MAX14566EETA+T FeaturesMAX14566EETA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14566EETA+T Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | USB 2.0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 6.5Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | USB |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX14566 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 120μA |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | 1GHz |
| On-State Resistance (Max) | 6.5Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.8V~5.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (2x2) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Height - Seated (Max) | -- |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 125°C |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX14566 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| On Resistance - Max | 6.5 Ohms |
| Off Time - Max | 5 us |
| On Time - Max | 100 us |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | TANTALEX®, 150D |
| Packaging | Bulk |
| Size / Dimension | 0.185 Dia x 0.474 L (4.70mm x 12.04mm) |
| Tolerance | ±10% |
| Type | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated | 20V |
| Capacitance | 3.9µF |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | -- |
| Failure Rate | -- |
| Lead Spacing | -- |
| Configuration | 1 x DPDT |
| Manufacturer Size Code | B |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.8V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Product | USB 2.0 Switches |
| Features | General Purpose |
| Ratings | -- |