MAX4764EUB+T OverviewIt varies the range of {0} operating temperature.
MAX4764EUB+T FeaturesMAX4764EUB+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4764EUB+T Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Break-Before-Make, Clickless |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 850mOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Audio |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4764 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Operating Supply Current | 10nA |
| Nominal Supply Current | 1μA |
| Max Supply Current | 1μA |
| Turn On Delay Time | 70 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 80 ns |
| -3db Bandwidth | 27MHz |
| On-State Resistance (Max) | 850mOhm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 65 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.05Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.8V~5.5V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |