MAX14566EETA+TGH7 OverviewUsing this part, {0} can be found.
MAX14566EETA+TGH7 FeaturesMAX14566EETA+TGH7 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14566EETA+TGH7 Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 954mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.8V |
| High Level Output Current | 30mA |
| RoHS Status | RoHS Compliant |