MAX14579EETA+T OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. A 1 channel is present on the device. It has 8 terminations. The mount is made by Surface Mount. This device can handle a voltage of 3.6V as a supply voltage. The method should be used when the temperature is below 85°C. During operation, the chip should not be operated below -40°C degrees Celsius. Device uses telecom IC type TELECOM CIRCUIT.
MAX14579EETA+T FeaturesSupply voltage at 3.6V volts
MAX14579EETA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14579EETA+T Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Packaging | Strip |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N8 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Analog |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 2mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |