MAX14607EWL+TCEZ OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). There are 9 pins accessible on the chip. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 85°C. The chip is operated no lower than -40°C operating temperature. POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the analog IC that this device employs.
MAX14607EWL+TCEZ FeaturesMAX14607EWL+TCEZ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14607EWL+TCEZ Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Number of Pins | 9 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-WFBGA, WLBGA |
| Supplier Device Package | 9-WLP (1.29x1.29) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX14607 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Function | Battery Protection |
| Interface | - |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Battery Chemistry | - |
| Number of Cells | - |