MAX14830ETM+T OverviewUART is available in the cost-effective 48-WFQFN Exposed Pad package.There are 4, QUART channels used for transmission.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is adopted.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.48 terminations are used as parts of its configuration.The supply voltage of 1.8V is provided for its operation.This electronic part is Active at present.There are 4 serial I/Os working as a way for data communication.UART can be mounted through a way of Surface Mount.UART operates wUARTh the supply voltage of 1.71V~3.6V.The clock frequency of this IC is measured at 4MHz.The operating temperature should not exceed -40°C to ensure normal work for a long time.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.48 pins are designed to form the basis of its configuration.UART possesses some characteristics of Internal Oscillator.UART is mounted in the way of Surface Mount.UART is reliable and efficient for electronic designers to use when power supplies of 1.82.5/3.3V are provided.MAX14830 is used as its base part number.The supply current of 500μA is an allowable maximum value.
MAX14830ETM+T Features4 serial I/Os
Clock frequency of 4MHz
Power supplies of 1.82.5/3.3V
MAX14830ETM+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14830ETM+T UARTs applications.
Factory automation and process control
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX14830 |
| Power Supplies | 1.82.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| Max Supply Current | 500μA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 4MHz |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| FIFO's | 128 Byte |
| With Auto Flow Control | Yes |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |