MAX14921ECS+TW OverviewMAX14921ECS+TW FeaturesMAX14921ECS+TW ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14921ECS+TW AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Supplier Device Package | 80-TQFP (12x12) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX149 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Power (Watts) | 1.86 W |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Bits | - |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V ~ 5.25V |