MAX14998ETO+T OverviewDepending on the setting, the operating temperature at {0} can be varied.
MAX14998ETO+T FeaturesMAX14998ETO+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14998ETO+T Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 42 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 42 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 7Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 2.758W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 6 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX14998 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 42 |
| Number of Channels | 6 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 500μA |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Max Supply Current | 850μA |
| Turn On Delay Time | 120 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| -3db Bandwidth | 8.5GHz |
| On-State Resistance (Max) | 7Ohm Typ |
| Off-state Isolation-Nom | 28 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Switch Circuit | DPDT |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3.3V |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |