MAX4357ECD+T OverviewThere are a wide variety of applications for it, including {0}.
MAX4357ECD+T FeaturesMAX4357ECD+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4357ECD+T Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Buffered, SPI |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4357 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 128 |
| Power Supplies | +-3/+-5/5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~5.5V ±3V~5V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -3V |
| -3db Bandwidth | 70MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 32:16 |
| Off-state Isolation-Nom | 112 dB |
| Length | 20mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 128-LQFP (14x20) |
| Part # Aliases | MS27501C19CL |
| Manufacturer | Sunbank |
| Brand | Sunbank / Souriau |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4357 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Type | Dust Cover |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Product Type | Circular MIL Spec Tools, Hardware & Accessories |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±3V ~ 5V |
| Product | Accessories |
| Features | Buffered, SPI |
| Product Category | Circular MIL Spec Tools, Hardware & Accessories |