MAX15500GTJ+T OverviewEnclosed in the 1210 (3225 Metric) package.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as -55°C ~ 155°C.You can get what you paid from this outstanding Conditioner.To save more space, mount this part through Surface Mount.If your meter doesn't read ±24V, 2.7V ~ 5.25V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.There are 2 terminations in total.By deploying 1 channels, this unit executes complicated tasks efficiently.Just like other high-quality Data Converter ICs will do, this unit presents high reliability.This unit is from the SG73S-RT series.
MAX15500GTJ+T FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
MAX15500GTJ+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX15500GTJ+T ADCs/DACs applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.028 (0.70mm) |
| Base Product Number | MAX15500 |
| Development Kit | MAXREFDES18# |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Series | SG73S-RT |
| Size / Dimension | 0.126 L x 0.102 W (3.20mm x 2.60mm) |
| Tolerance | ±0.5% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Type | Conditioner |
| Resistance | 374 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Power (Watts) | 1W |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Voltage - Supply | ±24V, 2.7V ~ 5.25V |
| Failure Rate | - |
| Number of Channels | 1 |
| Data Interface | SPI |
| Product Type | Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital, Dual ± |
| Resolution (Bits) | - |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Ratings | - |