MAX161BEWI+ OverviewThere is a Tube package available for this data acquisition unit.Total terminations are 28.You can access high performance with 1 functions here.ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 28.ADCs/DACs is a device that can capture data in 8-bADCs/DACs resolution.There are 8 analog IN channels implemented due to the high-level acquisition of analog sources.
MAX161BEWI+ Features8-Bit acquisition unit
MAX161BEWI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX161BEWI+ ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Bits | 8 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY, COMPLEMENTARY BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.293% |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | PARALLEL, 8 BITS |
| Analog Input Voltage-Min | -5V |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |