CS5361-KZZR Overview24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is available as a package.There is a Tape & Reel (TR) package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -10°C~70°C to maintain normal operation.There is an outstanding ADC, Audio that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 3.3V 5V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 24.You can access high performance with 1 functions here.In case you are interested in similar specs, you can search "CS5361".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.ADCs/DACs is a device that can capture data in 24-bADCs/DACs resolution.There are 24 pins on the unit.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.The device can be supplied using 5V.There are 2 analog IN channels implemented due to the high-level acquisition of analog sources.Data acquisition was fast and precise thanks to this component's 2 analog inputs.
CS5361-KZZR FeaturesSurface Mount acquisition unit
24-Bit acquisition unit
5V unit
2 analog inputs.
CS5361-KZZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS5361-KZZR ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Audio |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS5361 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Voltage | 5V |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Length | 7.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |