General DescriptionThe MAX17498A/MAX17498B/MAX17498C devices are current-mode fixed-frequency flyback/boost converters with a minimum number of external components. They contain all the control circuitry required to design wide input voltage isolated and nonisolated power supplies. The MAX17498A has its rising/falling undervoltage lockout (UVLO) thresholds optimized for universal offline (85V AC to 265V AC) applications, while the MAX17498B/MAX17498C support UVLO thresholds suitable to low voltage DC-DC applications.Benefits and Features♦ Peak Current-Mode Converter
♦ Current-Mode Control Provides Excellent
Transient Response
♦ Fixed Switching Frequency
◇ 250kHz: MAX17498A/MAX17498C
◇ 500kHz: MAX17498B
♦ Flexible Error Amplifier to Regulate Both Positive
and Negative Outputs
♦ Programmable Soft-Start to Reduce Input Inrush Current
♦ Programmable Voltage or Current Soft-Start
♦ Power-Good Signal (PGOOD)
♦ Reduced Power Dissipation Under Fault
◇ Overcurrent Protection
◇ Thermal Shutdown with Hysteresis
♦ Robust Protection Features
◇ Programmable Current Limit
◇ Input Overvoltage Protection
♦ Optimized Loop Performance
◇ Programmable Slope Compensation
♦ High Efficiency
◇ Low RDSON, 175mI, 65V Rated Internal
n-Channel MOSFET
◇ No Current-Sense Resistor
♦ Optional Spread Spectrum
♦ Space-Saving, 16-Pin (3mm x 3mm) TQFN PackageApplications Front-End AC-DC Power Supplies for Industrial Applications (Isolated and Nonisolated)
Telecom Power Supplies
Wide Input Range DC Input Flyback/Boost Industrial Power Supplies
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MAX17498A |
| Product | Current Mode Converters |
| Type | Current Mode PWM Controllers |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Package-Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 16-TQFN (3x3) |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Either |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Boost, Flyback |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 4.5 V ~ 29 V |
| Duty-Cycle | 94.50% |
| Frequency-Switching | 250kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Voltage |
| Control-Features | EN, Power Good, Soft Start |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Output-Voltage | 5 V |
| Operating-Supply-Current | 1.8 mA |
| Switching-Frequency | 250 kHz |
| Part-#-Aliases | MAX17498A |
| Package-Case | TQFN-16 |
| Duty-Cycle-Max | 92 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 29 V |