![]()
Add to cart |
* Use of SANKEN's semiconductor elements ensures high reliability


| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | STR-Y6700 |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | TO-220-7 (Formed Leads) |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 115°C (TA) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-220-7 |
| Watt | 120W |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 500V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 15.1V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 9.4 V ~ 35 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 18.4kHz ~ 24.4kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | - |