![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 0.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX1765 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Input Voltage (Min) | 0.7V |
| Topology | Step-Up (Boost) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Output Current-Max | 1.3A |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Input Voltage (Max) | 5.5V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 2.5V~5.5V 800mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 2.85V/Adj 500mA |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |