![]()
Add to cart |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Feature | Flange |
| Shell Material | Aluminum |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Package | Retail Package |
| Primary Material | Metal |
| Mfr | Glenair |
| Product Status | Active |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 2500 |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| Brand | Renesas / Intersil |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | 806 |
| Packaging | Reel |
| Termination | Solder |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Color | Olive Drab |
| Fastening Type | Threaded |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Orientation | B |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Shell Size - Insert | 35-4 |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) |
| Frequency - Switching | 350kHz |
| Product Type | Clock Buffers |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 2 | 5V, 100mA |
| w/LED Driver | No |
| Features | Ground |
| w/Supervisor | No |
| Product Category | Clock Buffer |