MAX192BEAP+T OverviewADCs/DACs is enclosed in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~85°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read ±5V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 20 terminations have been recorded.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.Using 8 channels, this unit efficiently performs complex tasks.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "MAX192".Data acquisition units typically require voltages of 5V.The pin count is 20.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 10-bit data at a high resolution.Units with 20 pins are available.As a result of the Surface Mount technique, many cases of use became more feasible.The implementation of 8 analog IN channels takes high-level analog source acquisition into account.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters incorporates 1 A/D converters.
MAX192BEAP+T FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
10-Bit acquisition unit
MAX192BEAP+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX192BEAP+T ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Max Power Dissipation | 640mW |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX192 |
| Pin Count | 20 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Power Dissipation | 7.5mW |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 133 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Length | 7.2mm |
| Width | 5.29mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |