MAX197BEAI+T OverviewADCs/DACs is enclosed in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~85°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding Data Acquisition System (DAS).You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 4.75V~5.25V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 28 terminations have been recorded.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.Using 8 channels, this unit efficiently performs complex tasks.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "MAX197".Data acquisition units typically require voltages of 5V.The pin count is 28.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 12-bit data at a high resolution.The device works with at least a 4.75V volt power supply.A voltage greater than 5.25V cannot be used to supply a part.
MAX197BEAI+T FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX197BEAI+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX197BEAI+T ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX197 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |