MAX196BEAI OverviewPresented in package 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width).In the Tube package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is -40°C~85°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.In total, 28 terminations have occurred.The 1 function here gives access to high performance for whatever application you want to run.As a result of deploying 6 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.If you're looking for parts with similar specs, search "MAX196".This data acquisition unit should be powered by 5V voltage.ADCs/DACs has 28 pins when ADCs/DACs comes to pin count.An integrated data acquisition device with a 12-bit resolution is used in this application.28 pins are present on the unit.Several cases of use could be made more feasible by using the Surface Mount technique.Using 5.25V, this device can be powered.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consists of 1 A/D converters.At least 4.75V can be used as a power supply for the device.
MAX196BEAI FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
12-Bit acquisition unit
5.25V unit
MAX196BEAI ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX196BEAI ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition |
| Max Power Dissipation | 762mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX196 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Width | 5.29mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |