AD2S44TM13B OverviewIn package 32-CDIP (0.900, 22.86mm), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tube.In order to maintain normal operation, a temperature of -55°C~125°C is recommended.This outstanding R/D Converter can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Through Hole, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register ±14.25V~15V as ADCs/DACs should for the supply voltage.The total number of terminations is 32.This 1 function enables high performance for applications of any kind.2 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Data acquisition units need a voltage of 15V to operate properly.According to its pin count, there are 32 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 14-bit device.
AD2S44TM13B FeaturesThrough Hole acquisition unit
2 channels process
14-Bit acquisition unit
AD2S44TM13B ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD2S44TM13B ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-CDIP (0.900, 22.86mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | R/D Converter |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | ±14.25V~15V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 14 |
| Data Interface | Parallel |
| Screening Level | MIL-STD-883 |
| Analog Input Voltage-Max | 11.8V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Resolution (Bits) | 14 b |
| Negative Supply Voltage-Max | -15.75V |
| Angular Accuracy-Max | 4 arc min |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |