MAX19705ETM+T OverviewI have packaged it in a way that is similar to 48-WFQFN Exposed Pad's.10 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tape & Reel package.Using 2.7V ~ 3.3V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device has a supply/digital voltage of 2.7V ~ 3.3V which indicates the power supply/digital voltage.As you can see, it is designed with 48 pins.To ensure the reliability of the device, it operates at a minimal operating temperature of -40 °C.As a result, it is operating at a temperature which is maximal for its reliability, which is 85 °C.In addition to that, it supports the maximum voltage of the 3.3 V supply.As the maximal voltage supplied for its operation reaches 2.7 V, it is considered to be in operation.The efficiency of the power supply will be high if a constant supply voltage of 3 V is maintained.It is estimated that this electrical device has a power of 28.2 mW Watts.A DC switching regulator such as this one is operated by a supply current having a value of 9.6 mA.A 2 A/D converter is a device that is used to convert an analog signal, such as voltage, into a digital format that can be read and processed by a microcontroller, so that it can be used in various ways.As a supplier device package, 48-TQFN (7x7) is utilized by the company.
MAX19705ETM+T FeaturesMAX19705ETM+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX19705ETM+T AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX19705 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power (Watts) | 28.2 mW |
| Power Rating | 28.2 mW |
| Max Power Dissipation | 28.2 mW |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Parallel, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 9.6 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Quiescent Current | 12.5 mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 7.5 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Conversion Rate | 7.5 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 55.1 dB |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Power Rating | 28.2mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX19705 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Current-Max | 0.0125mA |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |