MAX30002CWV+ OverviewIn this case, it is packaged in the same way as 30-WFBGA, WLBGA.A 20-Bit electronic part was designed for this application.1.1V ~ 2V serves as the supply/analog voltage for this electrical device, which transforms AC voltage into regulated DC voltage and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device is supplied with 1.1V ~ 2V as the digital voltage or supply voltage.In terms of power, this electrical device consumes 1.946 W watts.Bioimpedance is the type of electrical device that this is.It is possible to convert numbers to words as well as figures to words by using 1 Converter converters.30-WLP (2.74x2.93) supplies its devices as a supplier.
MAX30002CWV+ FeaturesMAX30002CWV+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX30002CWV+ AFE applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-WFBGA, WLBGA |
| Supplier Device Package | 30-WLP (2.74x2.93) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | MAX30002 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 1945.5 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 1.1 V |
| Interface Type | SPI |
| SNR - Signal to Noise Ratio | 98 dB to 108.3 dB |
| Analog Supply Voltage | 1.1 V to 2 V |
| Digital Supply Voltage | 1.1 V to 2 V |
| Series | - |
| Type | Bioimpedance |
| Power (Watts) | 1.946 W |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 20 |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | Internal |
| Resolution | 20 bit |
| Sampling Rate | 24.98 S/s to 64 S/s |
| Voltage - Supply, Analog | 1.1V ~ 2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.1V ~ 2V |
| Number of Converters | 1 Converter |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2018 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 30 |
| Power (Watts) | 1.946W |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX30002 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-N30 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Voltage - Supply, Analog | 1.1V~2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.1V~2V |
| Length | 2.926mm |
| Height Seated (Max) | 0.69mm |
| Width | 2.74mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |