MAX197BCAI+ OverviewIn package 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), ADCs/DACs can be found.The Tube package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to 0°C~70°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Data Acquisition System (DAS), you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 4.75V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 28.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 8 channels.To find parts with similar specifications, search "MAX197.The data acquisition unit should be operated at 5V voltage.ADCs/DACs has a total of 28 pins.This is a data acquisition device that has a high resolution of 12-bits.28 pins are part of the unit.Several cases of use were made more feasible through the use of the Surface Mount technique.If 5V is used, this device can be supplied.A/D converters are incorporated in this part in the amount of 1.
MAX197BCAI+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5V unit
MAX197BCAI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX197BCAI+ ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Max Power Dissipation | 762mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX197 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| Power Dissipation | 30mW |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height | 1.78mm |
| Length | 10.33mm |
| Width | 5.38mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX197 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | Parallel |
| Series | * |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Input Type | Single-Ended |
| Architecture | SAR |
| Resolution | 12 bit |
| Sampling Rate | 100 kS/s |